Budowa sauny

Sauna
Sauna


Budując saunę mamy do wyboru dwie opcje, wybudować w budynku bądź gdy na przykład oddzielny budynek, z reguły częściej wybiera się pierwszą opcję, bo bywa to tańsze i bardziej komfortowe. Poniższy poradnik, pozwoli wam wybudować saunę na wspomniane dwa sposoby, zatem zabieramy się do lektury.

Ściany i sufit
Wnętrze sauny wykonuje się z drewnianych paneli, powinien to istnieć właściwy gatunek drewna. Panele ścienne powinny posiadać długość minimum 1,2 cm, najczęstszym gatunkiem drewna wykorzystywanego do budowy wnętrz sauny bywa świerk, jodła i cedr. Drewno nie powinno posiadać sęków i żywicy ażeby zapewnić nam komfort w korzystaniu z naszej sauny. Decydując się na saunę w budynku, musimy pamiętać, iż musi to istnieć suche pomieszczenie. Zewnętrzne ściany sauny możemy zrobić z różnych materiałów.

Podłogi
Wykonując podłogę w saunie powinniśmy wykorzystać materiał, jaki bywa odporny na wilgoć i wysoką temperaturę. Dobrze sprawdza się wykładzina z tworzywa sztucznego. Musimy pamiętać, iż w skutek wilgotnego powietrza parkiet w saunie będzie mokra, toteż musimy wyłożyć podłogę takim tworzywem ażeby nie było śliskie. Musimy jednocześnie pamiętać, iż przy budowie sauny nie możemy zapomnieć o odpływie wody.

Wentylacja w saunie
Budując saunę musimy przypominać o zastosowaniu właściwej wentylacji, czyli wymianę powietrza. Wadliwa wentylacja staje się powodem zawilgocenia pomieszczenia czy chociażby osadzenia się grzyba na ścianach. Aby do tego nie doszło musimy zapewnić odpowiednią wentylację w naszej saunie.

Oświetlenie w saunie
Ostatnim krokiem gdy na przykład musimy zrobić bywa oświetlenie sauny. Wykonując oświetlenie stosuje się specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawy te powinny całkowicie zasłaniać żarówkę swoim kloszem ażeby odizolować ją od wilgoci panującej w saunie a takim samym pęknięciem żarówki. Musimy również pamiętać ażeby w saunie nie było zbyt mocne oświetlenie.